OK
سازه گستران اندیشه رسام

محله مسکونی پیکانشهر با قدمتی حدود نیم قرن واقع در منطقه 22 تهران که از شمال به سایت مزایده ایران خودرو و بلوار باغ گیاه شناسی، از جنوب به خط مترو و اتوبان تهران – کرج، از شرق به محله آزاد شهر و از غرب به باغ گیاه شناسی محدود می شود، دارای 1578 واحد مسکونی، اداری، تجاری، آموزشی و... است که بر اساس گزارش کارشناسان منتخب اداره کل راه و شهرسازی استان تهران از نظر فنی، ایمنی، بهداشتی و ... غیر قابل سکونت تشخیص داده شده است.

همچنین بیش از 70 درصد واحدهای مسکونی محله دارای مساحتی کمتر از 50 مترمربع هستند که مکان مناسبی برای سکونت خانواده‏های حتی کم جمعیت نیست. لذا پس از نظرسنجی بهار 1392 و درخواست قریب به اتفاق مالکین محترم، نوسازی محله بر اساس فرایندی مشارکتی در دستور کار قرار گرفت و در همین راستا شرکت سازه گستران اندیشه رسام بعنوان شرکت توسعه گر ذیصلاح وزارت مسکن و شهر سازی در بافت فرسوده با سابقه ای درخشان در زمینه انبوه سازی با عقد قرارداد مشارکت با نماینده مالکین و هیئت مدیره محله پیکانشهر بعنوان سرمایه گذار و مجری پروژه نوسازی محله پیکانشهر معرفی گردیدند

. رویکرد اساسی در نوسازی محله عدم تخلیه ساکنین از منازل فرسوده‏ی موجود، از طریق احداث بنا در زمین‏های باز و فضاهای خالی فعلی طی چندین مرحله است. در این رویکرد مالک همزمان با دریافت کلید واحد نوساز، واحد فرسوده را تخلیه و سند آن را به سرمایه‏ گذار واگذار می‏کند. با توجه به وجود زیرساختهای آب، برق و گاز در محله، این نوع اجرا می‏تواند با صرف کمترین هزینه و ایجاد بیشترین اطمینان در مالک، تعدادی از هموطنان را از زندگی در شرایط نا ایمن و پرخطر نجات دهد.

ضرورت های نوسازی محله مسکونی پیکانشهر

1- کلیه واحدهای مسکونی، اداری و تجاری و زیر ساخت های موجود در سطح محله پیکانشهر کاملاً فرسوده شده اند.
2- معابر استاندارد سواره و پیاده وجود ندارد.
3- ایمنی فیزیکی و اجتماعی برای واحدهای مسکونی طبقه همکف وجود ندارد. (بیش از 400 واحد)
4- عدم وجود آسانسور با توجه به ارتفاع پله ها و کهولت سن مالکین  ) بازنشستگان ایران خودرو)  و عدم وجود پارکینگ مسقف و انباری مستقل از ضعف های اساسی است.
5- 70 درصد واحدهای مسکونی کمتر از 50 متر مربع مساحت دارند که برای سکونت یک خانواده کم جمعیت هم مناسب نیست.
6- وجود حصار، کارگاه های صنعتی، ساختمان های اداری و سایت مزایده ایران خودرو در اطراف محله، آن را از حالت مسکونی به حالت کارگاهی تبدیل کرده است.
7- ارزش واحدهای مسکونی این محله در مقایسه با همسایه های مشابه و همجوار بسیار نازل است که به لحاظ اقتصادی آسیب جدی به مالکین وارد می کند.
8-خطرات جانی و مالی متعددی مالکین و ساکنین را تهدید می کند.
9- نیاز منطقه به تأمین خدمات و سرانه های محلی، شهری و فرا شهری
10- قابلیت بالای محدوده برای ایجاد هویت نوین
11-  نیاز به ایجاد توازن در نظام کار و فعالیت در سطح شهر تهران و فراتر

محورهای اساسی در نوسازی محله پیکانشهر

در نوسازی محله پیکانشهر 5 محور اساسی به شرح زیر وجود دارد که در ادامه توضیح مختصری برای هر محور ارائه می شود.

مالکین و نماینده مالکین
سرمایه گذار و مجری
مشاور برنامه ریزی و طراحی


مالکین و نماینده مالکین

مجموعه پیکانشهر از اولین محله های کارگری در تهران می باشد که در دهه پنجاه هجری شمسی شکل گرفته است .این مجموعه با حیاط های مرکزی و استقرار بناها با بافتی هماهنگ و همسو با الگوی باغشهر و معماری مدرنیستی با محوریت مسکن اجتماعی-کارگری از نگاه معماران و شهرسازان بافتی ارزشمند محسوب می گردد. این مجموعه در حال حاضر حدود 1400 واحد مسکونی به مساحت کلی 76119 متر مربع (71 بلوک ساختمانی 4طبقه) فضای سبز به مساحت 70885 متر مربع، فضای تجاری به مساحت 62/1947 متر مربع، فضای اداری به مساحت 12776 متر مربع، فضای فرهنگی به مساحت 01/681 متر مربع، فضای آموزشی به مساحت 2500 متر مربع، فضای درمانی به مساحت 18/1025 متر مربع و فضای مذهبی به مساحت 17/803 متر مربع را دارد.

سرمایه گذار و مجری

شرکت سازه گستران اندیشه رسام بعنوان سرمایه گذار و مجری پروژه نوسازی محله پیکانشهر در راستای جذب سرمایه، هدایت سرمایه، بودجه بندی و تنظیم نظام مالی دریافتها و هزینه ها در محورهای برنامه ریزی، طراحی، اخذ مجوزهای لازم، اجرا، فروش و تحویل به بهره برداران ایفای نقش می نماید.

مشاور برنامه ریزی و طراحی

در این رابطه پیشنهاد کارفرما استفاده از اسناد فرا دستی طرح جامع و تفصیلی شهری تهران و منطقه 22، مطالعات مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن، بانک های اطلاعاتی بخش های دولتی و تخصصی مسکن و ستاد بازآفرینی شهری با در نظر گرفتن عوامل موثر زیر می باشد.

1- توجه لازم به اهمیت طرح جامع و پایدار و تهیه نقشه های اجرایی کامل بر اساس آن
2- استفاده از تجربیات طراحی شهرک ها و مجتمع های مسکونی اقلیم مشابه
3- امکان ساخت و ساز بخشی از واحد های مسکونی مراحل اولیه در فضاهای خالی
4- حفظ حداکثری فضای سبز موجود و تاکید بر معماری منظر
5- ایجاد ارتباطات و تعاملات اجتماعی در فضاهای بینابینی
6- رعایت کلیه ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری، استحکام، ایمنی و آسایش، زیبایی
7- استفاده کامل از حداکثر تراکم در حداقل سطح اشغال در برنامه ریزی و طراحی
8- استفاده از مصالح نوین در طراحی و اجرا
9- استفاده از تکنیک های جدید ساخت در مدیریت زمان پروژه