OK
سازه گستران اندیشه رسام

شهرک قدیمی پیکانشهر باغ نیست

اعضای شورای اسلامی شهر تهران پرونده شهرک پیکان شهر را در شورا تعیین تکلیف کرده و تصویب کردند که این شهرک قدیمی دیگر باغ نیست

اعضای شورای اسلامی شهر تهران روز سه شنبه با برگزاری جلسه فوق‌العاده به بررسی پرونده باقی مانده از پرونده های باغات شهر تهران پرداختند.

«محمد سالاری»رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران درباره پرونده شهرک پیکان شهر اظهار داشت: مساحت این پرونده ۲۲۰ هزار و ۹۱۲ متر مربع در محدوده پیکان شهر است که سال‌های قبل کمیسیون ماده ۷ اعلام کرده بود که این زمین به دلیل دارا بودن یکهزار و ۹۰۶ اصله درخت، نهال و غیره باغ است.

وی تاکید کرد: حد نصاب درختان این مجموعه با توجه به سطح اشغال می‌بایست ۱۱ هزار و ۵۸۴ اصله درخت باشد.

سالاری افزود: در این زمین بلوک‌های ساختمانی قرار دارد و مردم زیادی در واحدهای مسکونی کوچک مقیاس این شهرک زندگی می‌کنند.

وی گفت: وضعیت به قدری نابسامان است که بعضا مجبور شده‌اند برای جلوگیری از تخریب منازل به آن‌ها بتون تزریق کنند.

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی ادامه داد: با همکاری ستاد بازآفرینی شهری قرار شده نسبت به تخریب و نوسازی این شهرک اقدام شود.

سالاری گفت: از آن جایی که چندین هزار نفر از بهبود شرایط سود می‌برند و موجب نوسازی این بافت ناپایدار می‌شود نظر کمیسیون شهرسازی این است که این ملک باغ نیست.

وی با بیان اینکه حفظ درختان دغدغه همه اعضای شورای شهر است، گفت: این شهرک برای کارگران قدیمی ایران خودرو است که به دلیل شرایط معیشتی امکان تغییر منزل‌شان را ندارند.

وی افزود: اکنون یک توسعه گر اعلام آمادگی کرده و باید مدل اقتصادی به گونه‌ای باشد که این فرد نیز بتواند کار کند.

عضو شورای تهران ادامه داد: این الگوی توسعه در بافت فرسوده و ناپایدار در ستاد بازآفرینی شهری و شورای عالی به تصویب رسیده است اما می‌توانیم نظارت‌های حین ساخت را افزایش دهیم که دغدغه حفظ درختان رفع شود.

«حجت نظری» عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران هم اظهار داشت: برایم جای سوال است که اگر این ملک باغ باشد حقوق مکتسبه رعایت می‌شود یا نه و اگر باغ اعلام نکنیم آیا ممکن است باغ را برای بارگذاری بیشتر تخریب کنند؟

«محسن هاشمی» رئیس شورای اسلامی شهر تهران هم تأکید کرد که این شهرک در نزدیکی ایران خودرو ساخته شده و یک شهرک موقت بوده است.

وی گفت: در این شهرک تراکم جمعیت زیاد است و طرحی که برای نوسازی ارائه شده می‌تواند خیابان‌کشی‌ها را به هم بریزد و درختان نیز احتمالا در معرض خطر هستند.

هاشمی افزود: می توانیم باغ نبودن این شهرک را مشروط به حفظ درختان کنیم و حتما باید درختان حفظ شوند.

 «زهرا صدراعظم نوری» رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران هم افزود: این پرونده خاص است به گونه‌ای که ذی‌نفعان این شهرک از سطح اقتصادی پایینی هستند.

وی افزود: به نظر می‌رسد بهتر باشد تصمیم گیری در خصوص این شهرک را به کمیسیون ماده ۵ محول کنیم.

«زهرا نژاد بهرام» عضو کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران هم اظهار داشت: این شهرک ۶۰ سال پیش ساخته شده و واحدهای بین ۳۰ تا ۶۰ متر دارد که به دلیل قدمت سازه هر چند روز یک بار فاضلاب این محدوده باید تخلیه شود.

وی گفت: معمولا طبقات اول این شهرک با انواع و اقسام حشرات و بوی نامناسب فاضلاب مواجه هستند که حتی امکان زندگی را از آنها سلب می‌کند.

نژاد بهرام عنوان کرد که در این شهرک چهار هزار نفر زندگی می‌کنند و تصمیم ما در مورد زندگی این چهار هزار نفر است.

 وی گفت: در این شهرک بلوک‌های فرسوده‌ای وجود دارد که شاهد بودیم یک آپارتمان ۴ طبقه به مانند «برج پیزا» کج شده و خطر جدی جان شهروندان این شهرک را  تهدید می‌کند.

وی با بیان اینکه نمی‌دانیم چه کسی پس و پیش این ماجرا حضور دارد و پشت پرده آن چیست، گفت: ما می‌دانیم توسعه گر این شهرک به ساکنان قول داده است که خانه‌های ۸۰ متری به آن‌ها تحویل دهد.

 در نهایت اعضای شورای اسلامی شهر تهران نظر کمیسیون شهرسازی مبنی بر باغ نبودن این ملک را به تصویب کردند.

 همچنین عبارت «باغ نبودن این ملک مشروط به حفظ درختان است» در این مصوبه اضافه شد.1399/07/15

Bookmark and Share   شماره خبر :1108 تعداد بازدید :2252

درج نظرات اخبار

نویسنده *  
نظر *  
کد ویژه
کد امنیتی
Captcha reload